Lekcja szacunku i pamięci o tych, którzy odeszli.


Nasza szkoła włączyła się  w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla uczniów postaci oraz wydarzenia.  W ramach tej akcji uczniowie wraz z wychowawcami porządkowali i odwiedzali groby osób znanych, zasłużonych i cenionych w naszym środowisku, odwiedzali lokalne miejsca pamięci i zagłębiali historię, posprzątali bezimienne i opuszczone groby, zorganizowali dwie wystawy. 

Wszystkie klasy  odwiedziły groby zmarłych Salezjanów, wychowawców młodzieży, w tym grób ks. L.Gierosa.  Pamięć o zmarłych uczcili zapaleniem zniczy, chwilą zadumy i modlitwą za zmarłych.  Zatrzymali się również przy Pomniku Pamięci Olimpijczyków, Kwaterze Zasłużonych, Pomniku Pionierów Szczecina.  Klasa 5 Pb przedstawiła  na osi czasu piękną drogę księdza Lucjana Gierosa, 7Pc na szkolnym ,,Słówku” wprowadziła nas w nastrój świąt listopadowych, a 8Pb przygotowała tablicę pamięci.

Były to piękne działania będące lekcją szacunku i pamięci o tych, którzy odeszli. Porządkowanie grobów, zapalanie zniczy i modlitwa to uwrażliwianie  na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, bowiem w ten sposób pozostają oni żywi w naszych serca,  dbanie o groby zmarłych to również wyraz wiary w życie wieczne.