Uczniowie klasy 3Pb w Warszawie


Uczniowie klasy III B szkoły podstawowej 22 marca br. wyruszyli do Warszawy. Dwudniowa  wyprawa odbyła się z inicjatywy pana Sławomira Żukowskiego. Trzeba przyznać, że stolica oczarowała uczniów.

Atrakcji było co niemiara. Program wizyty był wyjątkowo ciekawy i bardzo dużo udało się obejrzeć, a nawet znaleźć czas na pamiątki.

Zaraz po przyjeździe do stolicy odwiedziliśmy PGE Narodowy. Wielkość stadionu zrobiła duże wrażenie na oglądających.

Potem udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.  To unikalna w skali kraju przestrzeń, która inspiruje do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Można stworzyć coś z niczego w „ Majsterkowni”, a do tego wizyta w Teatrze Wysokich Napięć. Wszystkich pokazów, doświadczeń i wystaw nie sposób wymienić, trzeba to po prostu zobaczyć.

Kolejny dzień to wizyta w Sejmie RP, by tam zgłębić tajniki pracy polskiego parlamentu, zwiedzić budynek. Kiedy ogląda się relacje z obrad sejmowych, widzi się wielki owalny budynek i jedną piękną salę, w której obradują przedstawiciele polskiego społeczeństwa. Nasza przewodniczka pokazując makietę Sejmu, wyjaśniła nam, że teren Sejmu, oprócz głównego, posiada kilka budynków, a wszystko to razem znajduje się na obszarze 7 ha. Przechodząc marmurowym korytarzem z balustradami, dotarliśmy do sali obrad. Tam dowiedzieliśmy się jak przebiegają obrady Sejmu. Następnie w głównej sali sejmowej odbyło się spotkanie uczniów z posłem na Sejm RP panem Bartoszem Arłukowiczem. Potem obejrzeliśmy w holu zawieszoną tablicę z nazwiskami posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Przy tablicy zostało umieszczone godło Polski wydobyte z wraku prezydenckiego samolotu.

Wykorzystując naszą obecność w stolicy, udaliśmy się na spacer w kierunku Starego Miasta, zobaczyliśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, piękne kamienice na Starówce, pomnik warszawskiej Syrenki, Barbakan, pomnik Małego Powstańca, Pałac Kultury i Nauki, Grób Nieznanego Żołnierza i zmianę warty przy nim, a także Teatr Wielki i plac Trzech Krzyży.

Taki wyjazd to wspaniała lekcja historii, sztuki, przyrody, a także czas, kiedy mogliśmy pobyć razem. Wycieczki integrują, uczą i są również odpoczynkiem od codzienności. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć w niej udział.

BF