Kierunek – PUM!


W czwartek, 21 września pojechaliśmy z panią Andruszko i panią Baruś na Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) na warsztaty z chemii.

Na początku wysłuchaliśmy krótkiej prezentacji na temat skali pH, a następnie przeszliśmy do sali laboratoryjnej. Panie omówiły przebieg doświadczeń, które mieliśmy zrobić sami. Zabraliśmy się do pracy! Na samym początku wrzuciliśmy ząb do pepsi, aby pod koniec zajęć sprawdzić jakie zaszły w nim zmiany. Następnie zabraliśmy się do pracy w parach. Badaliśmy odczyn rozmaitych substancji używając wskaźników chemicznych (np. fenoloftaleiny), wskaźników naturalnych (wywar z czerwonej kapusty) lub papierków wskaźnikowych. Potem wspólnie przeanalizowaliśmy wyniki. Na sam koniec panie Doktor pokazały nam jeszcze kilka dodatkowych doświadczeń chemicznych takich jak: ogród chemiczny czy pasta dla słonia.

Wszystkim się bardzo podobało!!! Najbardziej chyba niebieskie fartuchy, które mieliśmy na sobie podczas doświadczeń! Mamy nadzieję, że niedługo pójdziemy tam jeszcze raz!

Uczniowie klas 3GB i 3GC