Wymiana uczniów szkół podstawowych Szczecin – Bilbao


 

           W dniach 15 – 22 maja uczniowie szkoły podstawowej gościli uczniów ze szkoły salezjańskiej z Bilbao, z Hiszpanii w ramach prowadzonego przez obie szkoły projektu wymiany uczniów.

Dzieci były zakwaterowane u rodzin naszych uczniów. Hiszpanie i Polacy zwiedzali szkołę, uczestniczyli w zajęciach dotyczących kultury obu krajów, brali udział w grach sportowych i quizach. Mogli też podziwiać talenty uczestników szkolnego ‘I’ve got  talent’ czy obejrzeć przedstawienie o głębokim przesłaniu dotyczącym naszej planety ‘What a beautiful world’. Były też wspólne występy i piosenki w różnych językach: polskim, hiszpańskim i angielskim. W trakcie tego tygodnia nasi hiszpańscy przyjaciele zwiedzili Berlin, odwiedzili najciekawsze miejsca naszego miasta, byli w Międzyzdrojach, gdzie była okazja do plażowania, a nawet kąpieli w morzu, bo pogoda sprawiła nam prawdziwą niespodziankę. Wszystkim bardzo podobały się warsztaty kulinarne, na których dzieci uczyły się  robić pierogi, które następnie zostały zjedzone z wielkim apetytem. Ciekawe były również podziemia, doświadczenia i eksperymenty w Eurece oraz warsztaty w Wolinie. Podczas weekendu polskie rodziny zapewniły Hiszpanom również moc atrakcji, m.in. park linowy, warsztaty chemiczne w Zalesiu, wspólną pizzę i ognisko. Niektórzy mieli okazję na zabawę w kręgielni, na basenie czy w Escape Room.

Nawet się nie obejrzeliśmy, a trzeba już było żegnać się z naszymi przyjaciółmi z Bilbao. Nigdy nie zapomnimy tego wspaniałego czasu, a doświadczenia zdobyte podczas wymiany są bezcenne i będą nam towarzyszyć w dalszym życiu. (DS)