Dzień Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkół Salezjańskich


30 stycznia obchodziliśmy w naszych szkołach Dzień Bezpiecznego Internetu. Było bardzo intensywnie. Świętowanie rozpoczęli najmłodsi uczniowie z grup zerowych. Wspólnie z wychowawczyniami i pedagogiem rozmawialiśmy o tym, czym jest internet.

Wspólnie z bohaterem opowieści Neciem (którego można spotkać pod adresem www.necio.pl) poznaliśmy dobre strony cyberprzestrzeni, ale też i sieciuchy – nieprzyjazne stwory, z którymi wiemy co robić.
Aby podkreślić pozytywne strony internetu został zorganizowany konkurs multimedialny “Internet oknem na świat pasji”. Uczestnicy konkursu zaprezentowali w jaki sposób wykorzystują internet do rozwijania swoich zainteresowań. Nagrody uzyskane w konkursie multimedialnym zostały wręczone przez Ks.Dyrektora na poniedziałkowym słówku.
Później przyszedł czas na spotkanie uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych z dr Maciejem Dębskim z Fundacji Db@m o Mój Zasięg. W czasie prelekcji wspólnie zastanawialiśmy się „Co sie stanie, kiedy pokolenie always on wyślemy na cyfrowy detoks?”.
O 15:30 spotkanie z zaproszonym gościem mieli nauczyciele. “Problem e- uzależnień jako wyzwanie dla nowoczesnej profilaktyki w szkole na przykładzie zjawiska Fonoholizmu – nałogowego korzystania z telefonów komórkowych”.
Ten intensywny dzień zamykali spotkaniem z panem Maciejem rodzice o godzinie 17:30. W czasie prelekcji zatytułowanej „Fonoholizm i co dalej?” rodzice mieli okazje dowiedzieć się:
1. Czym jest fonoholizm i jak można go rozpoznać?
2. Jakie są skutki nadmiernego korzystania z mediów cyfrowych?
3. Co można zrobić, aby w sposób bezpieczny ograniczyć nawykowe sięganie po telefon?
4. Jaka jest rola rodziców i innych osób najbliższych w edukacji dzieci w zakresie korzystania z dobrodziejstw świata cyfrowego?