Słówko o hałasie


8 grudnia słówko w szkole podstawowej  prowadziły dzieci z klasy II a, które przygotowały ciekawą  inscenizacją na temat hałasu.

Dzięki tej prezentacji uczniowie  dowiedzieli się, że  hałas bardzo negatywnie wpływa na zdrowie człowieka. Niszcząc komórki czuciowe w uchu wewnętrznym, powoduje, że powoli  tracimy słuch! Ponadto wywiera ujemny wpływ na cały układ nerwowy, co  może objawiać się   zawrotami i bólem głowy, szumem w uszach, zaburzeniami snu, podwyższonym ciśnieniem krwi.

Hałas jest także  jedną  z przyczyn niepowodzeń szkolnych.  Utrudnia koncentrację.  Dzieci słuchając – nie słyszą. Czytając –  nie pamiętają treści.

Kiedy piszą – popełniają rażące błędy ! Hałas wywołuje u uczniów i nauczycieli stany rozdrażnienia i zmęczenia. Ma to wpływ na  wyniki nauczania i  na oceny szkolne.

Uczniowie zaprezentowali także wyniki pomiarów, dokonane przez nich 5 grudnia   na korytarzach i w jadalni za pomocą  profesjonalnego urządzenia –decybelomierza.   Dźwięki przekraczały 70 decybeli,  czyli dopuszczalne normy hałasu. Uczniowie zapowiedzieli, że będą walczyć z hałasem: nie będą krzyczeć i zaczną  rozmawiać ciszej.

Solidna porcja ciszy przyda się każdemu. Cisza jest przeciwieństwem hałasu: uspokaja, daje radość, pozwala odpocząć. W ciszy człowiek słyszy samego siebie, dostrzega swoje serce. Tylko w  ciszy może   usłyszeć delikatny  głos  Boga.

Za swoje wystąpienie dzieci z klasy II a otrzymały rzęsiste brawa. Czy przełoży się to na  zmniejszenie poziomu  szkodliwego hałasu podczas przerw? Zobaczymy!

(WM)