Wycieczka szkół średnich na film “Wołyń”


Uczniowie szkół średnich wybrali się na głośno ostatnio komentowany polski dramat wojenny w reżyserii  Wojciecha Smarzowskiego  „Wołyń”.

Scenariusz filmu powstał na kanwie opowiadań Stanisława Srokowskiego oraz wspomnień świadków rzezi wołyńskiej w latach 1943-1944.
Aby przygotować uczniów na tą niełatwą w odbiorze , sfilmowaną prawdę historyczną, nauczyciel historii pan Dariusz Szerszeń, zaprosił do szkoły pana Grzegorza Czapskiego z Instytutu Pamięci Narodowej. Pan Czapski odbył z uczniami cykl wykładów, po których z pewnością łatwiej pojąć to, co trudne do pojęcia, historię ludobójstwa . „ Film dotyka jeszcze jednej bardzo ważnej płaszczyzny i stawia niezwykle istotne w czasach współczesnych pytanie: Co dzieje się z człowiekiem, kiedy zapomina o Bogu? Świat bez Boga nie ma wartości i wtedy człowiek doprowadza do ruiny samego siebie. To film o zatracaniu wartości przez narody, które muszą żyć w świecie jakiegoś porządku, żeby nie popaść w chaos”- To słowa Stanisława Srokowskiego po projekcji filmu na spotkaniu z młodzieżą we Wrocławiu. A jakie wrażenia mieli nasi uczniowie po projekcji? O tym z pewnością porozmawiacie na najbliższych lekcjach historii.

KK