XVI Międzynarodowy konkurs stolarski


W dniu 25 kwietnia 2016 roku Zasadnicza Szkoła Zawodowa Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie wraz z Okręgowym Inspektoratem Pracy byli już po raz szesnasty organizatorami Międzynarodowego Konkursu Stolarskiego, w którym udział wzięli uczniowie zarówno techników, jak i zasadniczych szkół zawodowych, kształcących w zawodach drzewnych: technik technologii drewna i stolarz.

W konkursie wzięło udział 42 uczestników z Polski między innymi z takich miast jak: Oświęcim, Gdańsk, Słupsk, Poznań, Bydgoszcz, Turek, Września, Złotów, Gorzów Wielkopolski, Ostrów Wielkopolski, Czaplinek, Chojna, Stargard Szczeciński. Po raz pierwszy gościliśmy w murach naszej szkoły reprezentacje uczniów i opiekunów z Zespołu Szkół Budowlano – Drzewnych w Żywcu.  Naszą Zasadnicza Szkołę Zawodową reprezentowali uczniowie – Konrad Wilanowski oraz Kamil Wojnowski. Konkurs, mający na celu podniesienie rangi tych zawodów, promuje jednocześnie kształcenie zawodowe, dając także młodym adeptom sztuki stolarskiej  – możliwość zaprezentowania swoich praktycznych umiejętności oraz wymiany doświadczeń, nie tylko z kolegami z całej Polski, ale również i z zagranicy.

Honorowy patronat nad konkursem objęły następujące instytucje: Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Urząd Miasta Szczecin, Urząd Marszałkowski, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Wojewódzki Urząd Pracy.

Nasz konkurs cieszy się także dużym zainteresowaniem mediów lokalnych, relacje z tegorocznej  imprezy ukazały się na łamach dziennika  „Kurier Szczeciński” oraz w programie informacyjnym TVP Szczecin – „Kronika”. Poniżej linki:

http://24kurier.pl/aktualnosci/nauka/rynek-czeka-na-fachowca/

http://szczecin.tvp.pl/25063730/2145-250416

Przypomnijmy, że tegorocznym zadaniem konkursowym było przygotowanie podstawki pod tablet według wzoru podanego w formie rysunku technicznego. Pomysł podsunęli nauczycielom zawodu studenci ZUT, przychodzący na zajęcia warsztatowe właśnie do naszych warsztatów szkolnych. Często przynosili ze sobą na zajęcia tablety, które trudno było podczas zajęć „sensownie” umiejscowić.

Przyszli stolarze musieli wykazać się umiejętnościami w zakresie ręcznej obróbki drewna, montażu wyrobu oraz obróbki wykończeniowej. Jury składało się z ekspertów – praktyków. Inspektorzy szczecińskiego oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy inspektorzy pracy – panowie Rafał Sojka oraz Piotr Wawruszczak oceniali uczniów pod kątem znajomości przepisów bhp. Natomiast przedstawiciele firmy Ikea Industry Poland z oddziałem w Stepnicy technolodzy i kontrolerzy jakości – panowie Wojciech Kubacki oraz Tomasz Budziński oceniali prace uczestników konkursu pod względem precyzji, funkcjonalności wykonania oraz estetyki wyrobu. Firma Ikea Industry Poland przekazała organizatorom konkursu materiał, na którym pracowali uczniowie ..

Pierwsze i drugie miejsce zajęli uczniowie z Centrum Kształcenia Praktycznego w Stargardzie  kolejno: Mateusz Kopeć i Szymon Łuczyński. Trzecie miejsce zajął Karol Tomczak z Zespołu Szkół Drzewnych w Bydgoszczy. Wszyscy oni otrzymali elektronarzędzia, przydatne w pracy stolarza, a ufundowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie oraz Fundację Rzemiosła Szczecińskiego. Każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek przygotowany przez instytucje patronujące konkursowi.

Wszystkim uczniom i opiekunom, biorącym udział w   konkursowych zmaganiach stolarskich, serdecznie gratulujemy pasji i zaangażowania, życząc w przyszłości wielu dalszych sukcesów.

Joanna Obuchowska