Tydzień języków obcych – Dzień Języka Niemieckiego


773 rocznica nadania praw miejskich Szczecinowi (03.04.1243, książę Barnim I) to świetna okazja do rozpoczęcia Tygodnia Języków Obcych, gdyż kamienie w naszym pięknym mieście “mówią” w wielu językach obcych.

Poniedziałek był Dniem Języka Niemieckiego i zaczął się spektakularnie. Maturzyści oraz nauczyciele języka niemieckiego przywdziali starodawne stroje charakteryzujące przynależność do tzw. sfer. Pojawił się więc Bogusław X wraz z ukochaną małżonką, Anną Jagiellonką przypominając o tym, że to ta para przyczyniła się do przeniesienia stolicy Pomorza do Szczecina, zadbała o rozbudowę Zamku Książąt Pomorskich na styl zamków włoskich, wprowadziła sądy i administrację, przyjęła system menniczy i bardzo mądrze zarządzała gospodarką. Na słówku salezjańskim zagościł również Hans Loitz II, który zarządzał systemem bankowym i kupieckim w naszym mieście, cieszył się sławą dobrego bankiera i pozostawił piękną pamiątkę, którą do dziś można podziwiać na ulicy Kurkowej 1 (obecnie siedziba Liceum Plastycznego). Mowa o kamienicy Loitzów z krzywymi oknami. Zawitała do nas także postać tragiczna, która odebrała Gryfitom nieco splendoru i chwały. Ród książęcy oskarżył ją o czary i skazał na spalenie na stosie tylko dlatego, że śmiała pokochać jednego z synów księcia. Sydonia von Borck pochodziła z rodu szlacheckiego, więc najpierw ścięto jej głowę toporem, potem spalono ciało na stosie w miejscu obecnej księgarni “Zamkowej”. Ostatni duch epoki to Niemka urodzona w Szczecinie, która została carycą Rosji. Katarzyna Wielka w pięknej sukni przeszła spacerkiem po holu i opowiedziała swoją historię w języku rosyjskim.

Wszystkie postaci historyczne towarzyszyły uczniom w potyczkach językowych odbywających się w auli. Reprezentanci każdej klasy gimnazjum i liceum wzięli udział w quizie o Niemczech i turnieju pt. “Jaka to melodia?”. Dużo radości przysporzyli nam uczniowie, którzy z wielkim zapałem i prawie jednym tchem rywalizowali o tytuł ucznia o najlepszej wymowie bez akcentu obcojęzycznego.

Na przerwach wszyscy uczniowie mogli podziwiać prace kolegów uzdolnionych plastycznie pod hasłem “Znam sto słów po niemiecku”. Ciekawie prezentowały się garbusy zawieszone przy drzwiach do klas na pierwszym piętrze, na których zamieszczone zostały ciekawostki dotyczące życia w krajach niemieckojęzycznych.

Przez cały tydzień można zapoznać się z historią Szczecina zamieszczoną na parterze szkoły.

WW