Kaplica

Duszpasterstwo przy kościele rektoralnym Szkół Salezjańskich pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

  1. W miłości do Pana Jezusa ukrzyżowanego świętowaliśmy we wtorek dzień odnalezienia krzyża. Następnego dnia doświadczyliśmy w naszym nieście znieważenia naszego znaku miłości – przez to również Osoby Naszego Pana. Śpiewając wspólnie „Suplikacje” prosimy o zmiłowanie Dobrego Boga. Zachęcamy również do osobistego zadośćuczynienia przez dzieło miłości wobec Boga lub bliźniego.

  2. Msza św. w kaplicy w tygodniu o g. 7:00 i o g. 18:00.
    Mamy wolne intencje mszy św. w tygodniu.
    Zachęcamy szczególnie do podziękowań Panu Bogu.

  3. Różaniec z Wypominkami – modlimy się za zmarłych we wtorek o g. 17:30

  4. W środę nabożeństwo ku czci NMP Wspomożenia Wiernych o g. 17:30

  5. Bierzmowanie młodzieży z naszej szkoły będzie 2 października o g. 17:00.
    Intencje mszy św. z 2 października g. 18:00 przeniesione będą na g. 17:00.
    Jeżeli są przeszkody w tym względzie prosimy o kontakt w zakrystii po mszy św.

  6. Prasa religijna na stoliku za ławkami

  7. Wszystkim solenizantom, jubilatom niech Pan Bóg błogosławi a Maryja wspiera we wszystkich decyzjach życiowych.

  1. Łukasz Burnicki SDB
  2. Jacek Kotusiewicz SDB
  3. Tadeusz Krupa SDB
  4. Waldemar Łachut SDB Rektor kościoła
  5. Krzysztof Owczarek SDB
  6. Konrad Roszczyk SDB
  7. Mariusz Witkowski SDB
  8. Marek Woś SDB

Sprawy kancelaryjne załatwiane po mszy św. w Zakrystii.

1. Chrzest. Formalności proszę załatwiać w kancelarii Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej. ul. Lwowska 1, 71-020 Szczecin.
2. Bierzmowanie. Proszę zgłosić się do swojego katechety.
3. I Komunia św. Proszę zgłosić się do swojego katechety.
4. Pojednanie i Pokuta (Spowiedź). Podczas nabożeństw możliwość spowiedzi.
5. Namaszczenie chorych. Przyjęcie sakramentu uwzględniamy z ks. Proboszczem Tomaszem Motyką. W pilnej sytuacji o każdej porze również w naszej kaplicy.
6. Małżeństwo. Prosimy o kontakt z ks. Proboszczem (ul. Lwowska 1). Termin w naszej kaplicy umówić możemy po mszy świętej wieczornej.
7. Pogrzeb. Prosimy o kontakt z ks. Proboszczem (ul. Lwowska 1). Termin w naszej kaplicy umówić możemy po mszy świętej wieczornej.

  1. Odpust NMP Wspomożenia Wiernych 24 maja
  2. Rozkład Mszy św.
    1. Niedziela 8:30, 10:00, 11:30
    2. Poniedziałek – Sobota 7:00 i 18:00
    3. Roraty (Adwent) pn-sb g. 7:00
  1. Inne nabożeństwa
    1. Hołd Maryi Wspomożycielce 24 dzień miesiąca g. 17:30
    2. Godzinki ku czci NMP niedziela g. 8:00
    3. Wypominki niedziela g. 8:15, 10:45
    4. Wypominki listopadowe pn-sb   17:30 niedziela po I mszy św.
    5. Wypominki miesięczne III wtorek miesiąca g. 17:30
    6. Gorzkie Żale Niedziela po I mszy św.
    7. Droga Krzyżowa (Wielki Post) Piątek g. 8:00 (szkoła) i 17:30
    8. Nabożeństwo majowe pn-sb g. 17:30, ndz po I mszy św.
    9. Nabożeństwo czerwcowe pn-sb g. 17:30, ndz po I mszy św.
    10. Godzina święta I czwartek m-ca g. 17:30
    11. Nabożeństwo ku czci NSPJ I piątek m-ca, g. 17:30
    12. Nabożeństwo ku czci NSNMP I sobota m-ca, g. 17:30

Historia

Salezjanie do Szczecina przybyli zaraz po wojnie i rozpoczęli prace w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, a następnie pw. św. Michała Archanioła w Szczecinie-Wielgowie. W 1986 r. ks. bp Kazimierz Majdański zaproponował Zgromadzeniu pracę w nowo tworzącej się parafii pw. św. Jana Bosko, a także tworzenie Ośrodka Szkolenia Zawodowego albo Zespołu Szkół Zawodowych. Ówczesny Inspektor Inspektorii Pilskiej z siedzibą w Pile – ks. Stanisław Skopiak natychmiast podjął myśli bp. K. Majdańskiego. Ksiądz Biskup chciał, żeby ten Ośrodek powstał gdzieś pomiędzy parafią pw. Matki Bożej Różańcowej, a parafią pw. św. Jana Bosko . Szczęśliwie teren przy ul. Ku Słońcu 124 został przekazany Salezjanom w użytkowanie. Władze Zgromadzenia Salezjańskiego i bp K. Majdański określili, że mają to być szkoły zawodowe dla materialnie zubożałej młodzieży. I tak się zaczęło. Duży wkład w budowę tego kompleksu miała archidiecezja bamberska. W latach 90 tamtego stulecia trwały starania o teren; 13 maja 1992 r. rozpoczęła się budowa pomieszczeń gospodarczych, a już 1 września 1994 r. – rok szkolny rozpoczęło ok. 100 uczniów. Rozpoczęto budowę warsztatów, następnie budynków szkolnych, bursy, hali sportowej. Ostatnim elementem wieńczącym Dzieło miał być kościół szkolny. Początkowo utworzono kaplicę szkolną w kilku salach lekcyjnych, ale ks. Lucjan Gieros zabiegał o budowę nowego kościoła ku czci Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Do kaplicy przychodzili uczniowie z rodzinami, wychowankowie bursy, a także mieszkańcy pobliskich ulic, w większości parafianie salezjańskiej parafii pw. Matki Bożej Różańcowej na Gumieńcach. Nad wejściem do warsztatów i kaplicy umieszczone zostały słowa zaczerpnięte z psalmu: ” Stało się to przez Pana i cudem jest w naszych oczach”. Te słowa wyrażają wielką ufność ks. Lucjana Gierosa i Salezjanów w Bożą Opatrzność. Ks. Gieros w wywiadzie udzielonym ks. Grzegorzowi Wejmanowi powiedział: Ufamy, że Pan Bóg pomoże nam ukończyć budowę obiektów szkolnych, halę sportową i kościół szkolny, by młodzież mogła z niego korzystać w każdej wolnej chwili, by codziennie była dla niej odprawiana Msza św. Bo szkoła św. ks. Jana Bosko bez hali sportowej, to jak człowiek bez nóg, a bez kaplicy – jak człowiek bez serca. Jest już projekt kościoła i ufamy, że to będzie pierwszy kościół szkolny w Polsce. I tak też się stało. Jeszcze za życia ks. Gierosa jego następca ks. dyrektor Mariusz Słomiński wraz ze Wspólnotą Salezjanów doprowadzili do budowy pięknej Świątyni ku czci Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Projektantem wystroju kościoła był ks. Tadeusz Furdyna SDB.

Wielki wkład w upiększenie kościoła szkolnego miał ks. dyrektor Leszek Zioła. Pierwszym rektorem kościoła szkolnego został mianowany przez ks. Inspektora i potwierdzony przez ks. Arcybiskupa Metropolitę , dawny proboszcz z Gumieniec – ks. Jerzy Łaszewski, jego następcą został budowniczy parafii pw. Przemienienia Pańskiego na Gumieńcach – ks. Eugeniusz Łodyka, następnie rektorem kościoła został kolejny były proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej na Gumieńcach – ks. Jan Jermak. Po nim funkcję tą sprawował ks. Paweł Żurawiński. Obecnie rektorem Kościoła Szkolnego jest ks. Waldemar Łachut. Duszpasterstwo przy kościele rektoralnym Szkół Salezjańskich pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych otacza opieką dzieci i młodzież uczące się w Szkołach Salezjańskich, mieszkańców bursy międzyszkolnej, wychowanków domu dziecka, a także okoliczną ludność należącą do parafii pw. Matki Bożej Różańcowej na Gumieńcach, prowadzonej przez Salezjanów Księdza Bosko.